مقاله, حساسیت و آلرژی

7 غذایی که گربه شما نباید بخورد!

7 غذایی که گربه شما نباید بخورد!

سوالهای متفاوتی درباره تغذیه گربه ها وجود دارد که متداول ترین آنها این است که آیا طبیعت گربه ها این نیست که شکار کنند و گوشت خام بخورند؟ گربه ها شیر، خامه و پنیر دوست ندارند؟ متاسفانه برخی از غذاهای معمول “انسانها” ممکن است باعث ایجاد مشکلات دستگاه گوارش برای گربه ها شده و یا سایر مشکلات سلامتی را برای آنها به وجود بیاورد. این مطلب را تا انتها دنبال کنید تا شما هم بتوانید با 7 ماده غذایی که گربه شما نباید بخورد آشنا شوید.

 

1. شیر، پنیر و سایر محصولات لبنی

بسیاری از ما روزانه با تصاویر مختلفی مثل شیر خوردن بچه گربه ها در فضای مجازی، کتاب ها و یا کارتون ها روبرو میشویم ولی واقعیت ماجرا این است که سیستم بدنی گربه ها و محصلات لبنی رابطه ی خوبی باهم ندارند! بدن بسیاری از گربه ها عدم تحمل لاکتوز دارد یا به عبارتی آنزیم تجزیه کننده لاکتوز در بدنشان نبوده و نسبت به آن حساس است به این معنی که محصولات لبنی مرتبط با گاو اعم از شیر، پنیر، خامه و … میتواند باعث ناراحتی های معده، استفراغ و اسهال شود.

در مورد بچه گربه ها هم همینطور است با این تفاوت که بچه گربه ها به مراتب حساس تر از گربه های بالغ هستند و هنوز بدن آنها آمادگی هضم مواد غذایی جامد را ندارد. با این تفاسیر شیر خشک ها مخصوص بچه گربه ها در داروخانه های دامپزشکی موجود بوده و به توصیه دامپزشک میتوان آن را جایگزین شیر مادر کرد.

2. شکلات

برخلاف اینکه شکلات یک ماده غذایی بسیار خوشمزه برای ما انسانها به شمار میرود ولی کافئین و تئوبرومین موجود در آن برای گربه ها حکم سم را داشته و به شدت مضر است. هرنوع شکلاتی -چه شکلات شیری و چه شکلات تلخ- باعث علائم خطرناکی زیر میشوند:

  • استفراغ
  • اسهال
  • افزایش دمای بدن
  • افزایش تعداد تنفس و ضربان قلب
  • تشنج

دریافت مقادیر زیادی از کافئین و تئوبرومین در مواردی منجر به نارسایی قلبی و حتی کما در گربه ها میشود.

3. تخم مرغ، گوشت یا ماهی خام

موادغذایی خام معمولا دارای باکتری های مضر مانند اشرشیاکلای و سالمونلا هتسند که می توانند باعث اسهال، استفراغ و بی حالی میشوند.

همچنین سفیده ی تخم مرغ خام دارای پروتئینی به نام آویدین است که این پروتئین در گربه ها مانع جذب بیوتین -ویتامین B- شده و در نتیجه مشکلات پوستی و موهای ژولیده گربه شما شود.=

4. غذای سگ

اگر گربه شما در خانه دوست سگ دیگری هم دارد، احتمال اینکه هر از گاهی از غذای سگ بخورد هم وجود دارد که این مورد اگر همیشگی نباشد مشکلی ایجاد نمیکند ولی نباید همیشه به گربه تان از غذای سگتان بدهید چرا که بدن گربه ها نیاز به ویتامین A، آراشیدونیک اسید و تائورین دارد که به اندازه نیاز آنها در غذای سگ وجود ندارد.

بنابراین در صورتیکه گربه شما همواره از غذای سگ تغذیه کند دچار مشکلات زیر خواهد شد:

  • کمبود ویتامین A باعث مشکلات پوستی، کاهش درخشندگی موهای بدن و شب کوری می شود.
  • کمبود تائورین باعث بیماری های قلبی، پوشش بدنی ژولیده و بی حالی میشود.
  • کمبود آراشیدونیک اسید مسبب مشکلات کلیوی و کبدی می شود.

5. نان و مخمر

گربه ها میتوانند هر از گاهی نان بخورند ولی از آنجاییکه نان اقریبا هیچ کدام از مواد مغذی مورد نیاز برای گربه ها را ندارد نباید جایگزین غذای اصلی آنها شود.

خوردن مخمر و نان نپخته هم میتواند مشکلات شدید گوارشی را در طول زمان برای گربه ها ایجاد کند.

6. ماهی تن

اگرچه بسیاری از غذاهای کنسروی گربه ها شامل ماهی تن بوده و برایشان بسیار لذیذ است اما مصرف بیش از اندازه ماهی تن -چه به صورت کنسروی و چه به صورت ماهی تازه- ممکن است باعث مسمومیت گربه با عنصر جیوه شود. بنابراین نباید از ماهی تن به عنوان غذای اصلی حیوان استفاده کرد.

7.پیاز و سیر

پیاز و سیر جزو آن دسته از سبزیجات هستند که به شدت برای سیستم بدنی گربه ها مضر بوده و باعث آنمی یا کم خونی میشوند. مصرف پیاز و سیر به هر شکلی -خام، پخته، مخلوط با غذاهای دیگر- باعث آسیب شدید به گلبول های قرمز گربه شده و به مرور منجر به عق زدن، حالت تهوع، استفراغ، درد محوطه شکمی و اسهال می شود.

گربه های به طور کلی حیوانات بسیار کنجکاوی هستند. اگر دوست کوچک شما علاقه زیادی به تست کردن غذاهای شما دارد، حواستان باشد که از این مواد غذایی خطرناک دوری کند.

شما میتوانید در پت شاپ ایرانا انواع غذاهای خشک و مولتی ویتامین ها را برای پت های خود تهیه کنید.

تیم دامپزشکی ایرانا

بازگشت به لیست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


× 4 = دوازده