مقاله

واکسیناسیون حیوانات خانگی

واکسیناسیون حیوانات خانگی در کلینیک ایرانا

واکسیناسیون حیوانات خانگی

در این مقاله از کلینیک ایرانا درباره واکسیناسیون حیوانات خانگی سعی کرده ایم تمامی اطلاعات مورد نیاز شما را در اختیارتان بگذاریم ، همچنین در نظر داشته باشید برای ویزیت داخلی حیوان خانگی در کلینیک ایرانا میتوانید همین حالا با ما تماس بگیرید . واکسن ها به سیستم ایمنی حیوان خانگی شما آموزش می دهند که چگونه برخی عوامل بیماری زا را تشخیص دهد و با آنها مبارزه کند. واکسن‌ها با تحریک و تولید آنتی‌بادی‌های سیستم ایمنی که این عوامل را شناسایی و از بین می‌برند – قبل از اینکه باعث بیماری شوند، کار می‌کنند. این به پیشگیری یا کاهش شدت بیماری های آینده کمک بسیار زیادی می کند.

چرا مهم است که حیوان خانگی واکسینه شوند؟

واکسیناسیون از حیوان خانگی شما در برابر بیماری های بسیار مسری و/یا کشنده محافظت می کند و کیفیت کلی زندگی حیوان خانگی شما را بهبود می بخشد. دکتر کیارش حسن زاده و چندی دیگر از کارشناسان توافق دارند که استفاده گسترده از واکسن ها در قرن گذشته از مرگ و بیماری در میلیون ها حیوان جلوگیری کرده است.

چند دلیل اصلی برای واکسینه کردن حیوان خانگی

  • واکسیناسیون از بسیاری از بیماری های حیوانات خانگی جلوگیری می کند.
  • واکسیناسیون می تواند به جلوگیری از درمان های پرهزینه برای بیماری های قابل پیشگیری کمک کند.
  • واکسیناسیون از بیماری هایی که می تواند بین حیوانات و از حیوانات به افراد منتقل شود، جلوگیری می کند.
  • حیوانات خانگی واکسینه نشده در معرض خطر بیماری های تهدید کننده حیات هستند که در حیات وحش یافت می شود، مانند هاری و دیستمپر.
  • خدمات شبانه روزی، شهربازی و آموزشگاه حیوانات خانگی معتبر برای محافظت از همه حیوانات شرکت کننده نیاز به واکسیناسیون در برابر بیماری های خاص دارد.
  • بسیاری از قوانین محلی ایجاب می کنند که حیوانات خانگی – از جمله حیوانات خانگی فقط در داخل خانه – در برابر بیماری های خاص واکسینه شوند.

آیا واکسیناسیون ایمنی را تضمین می کند؟

برای اکثر حیوانات خانگی، واکسیناسیون در پیشگیری از بیماری‌های آینده مؤثر است، به‌ویژه زمانی که واکسن‌ها طبق توصیه‌ها و در مقاطع زمانی مناسب تزریق شوند. پس از اینکه حیوان خانگی به طور کامل واکسینه شد، به ندرت سیستم ایمنی بدن او در مبارزه با بیماری شکست می خورد. پیروی از برنامه واکسیناسیون توصیه شده توسط دکتر کیارش حسن زاده برای کاهش احتمال شکاف در محافظت بسیار مهم است.

آیا واکسیناسیون حیوان خانگی خطراتی دارد؟

مانند سایر انواع درمان های پزشکی، واکسیناسیون خطر عوارض جانبی دارد. این عوارض جانبی معمولاً جزئی هستند و مزایای محافظت از حیوان خانگی، خانواده و جامعه شما در برابر بیماری های بالقوه کشنده بسیار بیشتر از آنهاست.

عوارض جانبی جدی نادر است اما ممکن است رخ دهد. یک نوع واکنش آلرژیک است که ممکن است بلافاصله پس از واکسیناسیون رخ دهد و می تواند بخشی یا تمام بدن را درگیر کند. در گربه ها، یکی دیگر از واکنش های نادر و جدی می تواند ایجاد نوع خاصی از تومور (سارکوم) باشد. این تومورها می توانند چندین ماه یا حتی سال ها پس از تزریق واکسن ایجاد شوند. خوشبختانه، پیشرفت در واکسن ها و تکنیک های واکسیناسیون، بروز سارکوم و سایر واکنش های واکسن را تا حد زیادی کاهش داده است.

چرا توله سگ ها و بچه گربه ها نیاز به یک سری واکسیناسیون دارند؟

حیوانات بسیار جوان بسیار مستعد ابتلا به بیماری های عفونی هستند زیرا سیستم ایمنی آنها هنوز بالغ نشده است. اگر مادرشان واکسینه شده باشد، از طریق آنتی بادی های موجود در شیر مادرشان مقداری محافظت دریافت می کنند، اما این محافظت طولانی مدت نیست.

در بسیاری از موارد، اولین دوز واکسن، سیستم ایمنی حیوان خانگی شما را برای شناسایی ویروس یا باکتری آماده می کند. دوزهای بعدی به تحریک بیشتر سیستم ایمنی برای تولید آنتی بادی های مهم مورد نیاز برای محافظت از حیوان خانگی شما در برابر بیماری کمک می کند.

برای ارائه بهترین محافظت در برابر بیماری در ماه های اول زندگی، دامپزشک شما یک سری واکسیناسیون را توصیه می کند که معمولاً بین 2 تا 4 هفته فاصله دارند. برای اکثر توله سگ ها و بچه گربه ها، واکسیناسیون نهایی این سری در حدود 4 ماهگی انجام می شود. دامپزشک شما ممکن است این برنامه را بر اساس شرایط و نیازهای حیوان خانگی شما تنظیم کند.

حیوان خانگی به کدام واکسن نیاز دارد؟

واکسن‌های هسته‌ای برای همه سگ‌ها و گربه‌ها توصیه می‌شود، مگر اینکه نیاز پزشکی به عدم واکسیناسیون وجود داشته باشد. واکسن های “غیر اصلی” برای حیوانات خانگی خاص بر اساس خطر قرار گرفتن در معرض این بیماری، مانند سبک زندگی یا موقعیت جغرافیایی آنها توصیه می شود. به عنوان مثال، واکسیناسیون علیه بیماری لایم برای سگ‌هایی که زندگی می‌کنند یا به مناطقی که کنه‌های ناقل بیماری یافت می‌شوند توصیه می‌شود. واکسن  آنفولانزای سگ برای سگ هایی که از مکان هایی که سگ های دیگر در آن جمع می شوند، مانند امکان شبانه روزی و مراکز آموزشی بازدید می کنند، توصیه می شود.

با دامپزشک خود در مورد سبک زندگی حیوان خانگی خود صحبت کنید، از جمله هرگونه سفر مورد انتظار به مکان های دیگر و تماس با حیوانات دیگر. دامپزشک شما این و سایر عوامل را در توصیه واکسن ها و برنامه واکسیناسیون در نظر می گیرد که بهترین محافظت ممکن را در طول زندگی حیوان خانگی شما فراهم می کند.

حیوان خانگی چند بار نیاز به واکسینه شدن دارد؟

پس از تکمیل واکسن های اولیه توله سگ یا بچه گربه، بسیاری از واکسن ها در صورت تزریق هر چند سال یکبار ایمنی کافی را ایجاد می کنند. برای حفظ سطح ایمنی که به طور مداوم از حیوان خانگی شما محافظت می کند. دامپزشک شما می تواند برنامه واکسیناسیونی را توصیه کند که به بهترین وجه نیازهای حیوان خانگی شما را برآورده کند.

آنتی بادی چیست و آیا جایگزین واکسیناسیون می شود؟

آنتی بادی آزمایش های خونی است که مقدار آنتی بادی های خاص را در خون اندازه گیری می کند. آنها جایگزین برنامه های واکسیناسیون نمی شوند، اما ممکن است به دامپزشک شما کمک کنند تا تعیین کند که آیا حیوان خانگی شما در حال حاضر انتظار معقولی از محافظت در برابر بیماری دارد یا خیر.
دامپزشک شما یک برنامه واکسیناسیون فردی را بر اساس نیازهای حیوان خانگی شما توصیه می کند تا در طول عمر از بیماری های عفونی محافظت کند.

پس از واکسیناسیون حیوان خانگی خود باید مراقب چه نکاتی باشید؟

معمولاً حیوانات خانگی پس از دریافت واکسن عوارض جانبی خفیف و کوتاه مدت را تجربه می کنند که معمولاً در عرض چند ساعت پس از واکسیناسیون شروع می شود. ممکن است متوجه یک یا چند مورد از این علائم شوید:

حساسیت و تورم در محل واکسیناسیون حیوانات خانگی
خستگی
تب خفیف
کاهش اشتها
برای واکسن های تزریق شده در بینی (واکسن های “درون بینی”)، عطسه، سرفه خفیف یا سایر علائم تنفسی نیز ممکن است 2 تا 5 روز پس از واکسیناسیون رخ دهد.

این عوارض جانبی جزئی معمولاً در عرض 24 ساعت خود به خود از بین می روند. اگر بیش از یک یا دو روز طول کشید، یا حیوان خانگی شما پس از واکسیناسیون بسیار بی حال به نظر می رسد، با دامپزشک خود تماس بگیرید.

همچنین ممکن است بلافاصله پس از واکسیناسیون، یک تورم کوچک و سفت زیر پوست در محل واکسیناسیون ایجاد شود. این تورم باید ظرف چند هفته شروع به ناپدید شدن کند. اگر بیش از سه هفته طول کشید، دردناک به نظر می رسد یا به نظر می رسد بزرگتر می شود، با دامپزشک خود تماس بگیرید.

واکنش های آلرژیک، که ممکن است در عرض چند دقیقه تا چند ساعت پس از واکسیناسیون رخ دهد، نادر است اما می تواند تهدید کننده زندگی باشد. در صورت مشاهده هر یک از علائم زیر فوراً به دامپزشکی مراجعه کنید:

غش یا سقوط
استفراغ یا اسهال مداوم
سرفه های مداوم و شدید
دشواری در تنفس
برجستگی های قرمز و خارش دار در سراسر بدن (“کهیر”)
تورم یا پف در یا اطراف صورت، بینی، چشم ها یا گردن

همیشه به دامپزشک خود اطلاع دهید که آیا حیوان خانگی شما قبلاً به هر واکسن یا دارویی واکنش نشان داده است یا خیر. اگر نگران هستید که ممکن است واکنش آلرژیک رخ دهد، قبل از بردن حیوان خانگی خود به خانه، 30 تا 60 دقیقه پس از واکسیناسیون در کلینیک دامپزشکی صبر کنید ، کلینیک ایرانا با مجهزترین دستگاها و کادر مجرب خود در حال خدمت رسانی به حیوانات خانگی شما عزیزان میباشد ، ما در این مقاله سعی کردیم تمامی اطلاعات و باورهاش اشتباه بعضی از عزیزان را برطرف کنیم ، ولی در نظر داشته باشید شرایط ها میتوانند متفاوت باشند ، در هر ساعت از شبانه روز میتوانید با ما تماس بگیرید و با دریافت مشاوره رایگان بهترین عملکرد را برای پت خود داشته باشید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


3 − دو =