بیماری ها

10 نشانه و علائم بیماری در حیوانات خانگی

علائم بیماری

نشانه بیماری در حیوانات خانگی به گونه‌‌‌‌‌های مختلفی بروز می‌کند. آنچه حیوانات خانگی بیمار نمی‌توانند با کلمات بگویند، آن‌‌ها را از طریق علائم جسمی و تغییرات رفتاری نشان می‌دهند. از این رو توجه به رفتار آن‌‌ها برای اطمینان از سلامت کامل بسیار حائز اهمیت است. مشکلات مربوط به سلامتی ‌بخش جدایی ناپذیر زندگی حیوانات و حتی انسان‌‌‌‌‌ها است.

10 نشانه و علائم بیماری در حیوانات خانگیمهم‌ترین رفتار هنگام برخورد با چنین شرایطی، شناخت علائم بیماری در حیوانات خانگی و نحوه برخورد صحیح با آن است. بیماری‌‌‌‌ها و شرایط بسیاری وجود دارد که حیوانات خانگی در زندگی از آن رنج می‌برند و باید بدانید که این بیماری‌‌‌‌ها چقدر شایع هستند.

ما لیستی از رایج‌ترین نشانه‌‌‌‌های بیماری در حیوانات خانگی را گردآوری کرده‌ایم، برخی از آن‌‌ها خیلی جدی نیستند در حالی که برخی دیگر به مراقبت‌‌‌‌های پیشرفته‌تری نیاز دارند. برای آشنایی بیشتر تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

چه موقع باید نگران حیوان خانگی خود باشید ؟

حیوان خانگی عضوی از خانواده شما است! آن‌‌ها بهترین دوستانتان هستند، پس مانده‌‌‌‌های غذای شما را می‌خورند و در پیاده روی‌‌‌‌های صبحگاهی شما را همراهی می‌کنند. اما آن‌‌ها نمی‌توانند از شرایط نامطلوب خود شکایت کنند، بنابراین چگونه می‌دانید چه زمانی باید به دنبال کمک پزشکی باشید؟ چگونه می‌توان تشخیص داد که لنگ زدن‌‌‌‌های حیوانات خانگی به معنی پیچ خوردگی است یا اینکه عطسه کردن‌هایشان به آنتی بیوتیک نیاز دارد؟

دامپزشکی

در قسمت های پایین تر این مقاله علائم هشدار دهنده ای را که باید به خاطر بسپارید را معرفی میکنیم .

عادات غذایی عجیب و غریب

حیوانات خانگی اغلب عادات غذایی منظمی دارند و از خوردن غذا لذت می‌برند، حال آنکه اگر تغییری در اشتهای آن‌‌ها به وجود بیاید و تبدیل به بی‌اشتهایی یا پرخوری شود این شرایط را نباید نادیده بگیرید. برای مثال نخوردن غذا به مدت 2 روز نشانه واضحی از تغییرات در سلامت جسمی حیوان خانگی شما دارد که باید توسط متخصص معاینه شود.

نشانه و علائم بیماری در حیوانات خانگی

برخی از بیماری‌‌‌‌ها باعث می‌شوند که حیوانات خانگی مانند سگ‌‌‌‌ها و گربه‌‌‌‌ها عادات غذایی غیرمعمولی پیدا کنند. اگر سگ شما معمولاً خوش رفتار است، اما بدون دلیلی شروع به حمله به شما یا اشیا و مکان‌‌‌‌های مختلف می‌کند، باید آن‌‌ها را برای معاینه پیش متخصص ببرید.

تشنگی بیش از حد

تشنگی بیش از حد حیوانات

دانستن این که حیوان خانگی شما هر روز چه مقدار آب می‌نوشد بسیار مهم است. سگی که بیش از حد معمول آب می‌نوشد می‌تواند به بیماری‌‌‌‌های کلیه یا دیابت مبتلا شود. اگر مجبور هستید کاسه آب را بیش از حد معمول پر کنید یا ادرار بیش از حد داشته باشد، این یک نشانه بیماری در حیوانات خانگی شما است و نباید ساده از این موضوع گذر کنید.

تنبلی و خستگی در حیوانات خانگی

تنبلی حیوان خانگی

بی‌حوصلگی نشانه این است که چیزی حیوان خانگی شما را آزار می‌دهد. یک سگ بی‌حال امکان دارد علاقه‌ای به بازی، پیاده روی یا شرکت در فعالیت‌‌‌‌هایی که معمولاً ار آن لذت می‌برد، نداشته باشد. خستگی طبیعی یا درد عضلات گاهی اوقات می‌تواند به دلیل درجه حرارت بالای بدن (تب) باشد، اما اگر این علائم بیش از دو روز ادامه دار بود باید به دامپزشک مراجعه کنید.

استفراغ

استفراغ‌گاه به‌گاه برای حیوانات خانگی امری عادی است. حیوانات ممکن است استفراغ کنند تا از شر چیزی که در گلویشان مانده یا معده آن‌‌ها را اذیت می‌کند، خلاص شوند. اما استفراغ مداوم مقداری باید شما را نگران کند. به عنوان مثال، اگر حیوان خانگی خود را در شرایط زیر دیدید، بلافاصله باید با دامپزشک تماس بگیرید

 • مرتباً یا چند مرتبه پشت سر هم استفراغ می‌کند
 • استفراغ خونی
 • تب دارد

استفراغ شدید همچنین می‌تواند باعث کم آبی بدن یا اسهال شود، بنابراین به دنبال درمان سریع این بیماری در حیوانات خانگی باشید.

مدفوع غیرمعمول

مدفوع حیوانات خانگی شاخص خوبی برای سنجش سلامت کلی آن‌‌ها است. برای مثال یک سگ خانگی سالم مدفوع کوچک، محکم و مرطوب خواهد داشت. مدفوع خشک و سفت ممکن است نشانه‌ای از بیماری‌‌‌های سلامتی، مشکلات رژیم غذایی یا کم آبی بدن باشد. سگ خود را در صورت داشتن هر یک از این علائم زیر پیش دامپزشک ببرید:

 • کرم در مدفوع
 • اسهال بیش از 24 ساعت
 • زور زدن
 • خون یا مخاط در مدفوع

لاغر شدن ناگهانی

کاهش سریع و غیر معمول وزن، می‌تواند یک نشانه بیماری در حیوانات خانگی باشد. حتی در یک سگ با اضافه وزن، کاهش ناگهانی وزن نشان از علائم بیماری در حیوانات خانگی است که باید آن را پیش دامپزشک ببرید. کاهش سریع و غیرمنتظره وزن می‌تواند نشان‌دهنده یک وضعیت سلامتی جدی باشد. اگر حیوان خانگی شما 10 درصد کاهش وزن داشته باشد، آن را برای معاینه به دامپزشک خود برسانید. در سگ‌‌‌های کوچک، این مورد ممکن است به اندازه کاهش وزن یک کیلو باشد

چشم‌‌‌های قرمز

قرمزی چشم، چشمک زدن یا ترشح زیاد از چشم حیوان خانگی می‌تواند نشان‌دهنده عفونت یا آسیب به چشم باشد. بیماری‌‌‌های چشم می‌توانند به سرعت پیشرفت کرده و باعث کوری شوند از دارو می‌توان برای بهبود عفونت یا تخفیف علائم بالینی استفاده کرد. بهترین کار در چنین شرایط مراجعه به دامپزشک و معاینه این بیماری در حیوانات خانگی است.

سرفه

سرفه برای حیواناتی مانند سگ و گربه‌‌‌هایی که در خانه‌‌‌ها یا پناهگاه‌‌‌ها نگهداری می‌شوند بسیار رایج است.

متأسفانه این چیزی نیست که بتوان از آن اجتناب کرد. گرچه سرفه حیوانات خانگی می‌تواند بد و بسیار آزاردهنده به نظر برسد، اما برای ما معادل با سرماخوردگی است. بهترین راه برای مراقبت از حیوان خانگی دچار به سرفه این است که به آن‌‌ها استراحت و مقدار زیادی غذا و آب بدهید.

بیماری قلبی

علائم بیماری قلبی معمولاً در سگ‌‌‌ها آسان‌تر دیده می‌شود و در گربه‌‌‌ها کمتر قابل تشخیص است. در صورت بیهوش شدن، سرفه مداوم، دشواری در تنفس یا تورم قابل توجه شکم، حتما نشانه بیماری در حیوان خانگی خود را جدی بگیرید و آن را برای معاینه پیش دامپزشک ببرید.

کشیدن قسمت پشت روی زمین

اگر حیوان خانگی شما پشت خود بر روی زمین می‌کشد، ممکن است کرم داشته، غدد مقعدی مسدود یا آلوده شده و دچار عفونت ادراری یا اسهال باشد

علائم اضطراری بیماری در حیوانات خانگی

حیوانات خانگی خود را در صورت مشاهده علائم زیر به دامپزشک یا کلینیک اورژانس دامپزشکی ببرید:

 • زخم‌‌‌های باز، شکستگی استخوان‌‌‌ها، مانند برخورد با ماشین یا ضربه دیگر
 • بیهوشی
 • مشکل در تنفس
 • استفراغ مکرر یا استفراغ خون
 • خونریزی از دهان،‌بینی یا چشم آن‌‌ها
 • مسمومیت احتمالی در اثر خوردن چیز سمی
 • درد شدید، به عنوان غر زدن یا لرزش دیده می‌شود
 • شکم سخت و متورم

جمع‌بندی

نشانه بیماری در حیوانات خانگی به این معنی است که باید به شرایط آن‌‌ها توجه ویژه‌ای نشان دهید و پیش دامپزشک ببرید. حیوانات قدرت تکلم ندارند اما با دقت به برخی علائم و نشانه رفتاری آن‌‌ها می‌توان از وضعیت جسمانی و سلامت آن‌‌ها اطمینان حاصل کرد. ما در این مقاله 10 تا از مهم‌ترین علائمی که نشان‌دهنده بیماری در حیوانات خانگی است را تشریح کردیم.

کلینیک دامپزشکی ایرانا ، سرویس معاینه در محل را در استان تهران و البرز ارائه می نماید.تا در کمترین زمان ممکن قادر به شناسایی بیماری در حیوانات خانگی خود باشید ، همچنین ایرانا کلینیک دارای بخشهای داخلی ، جراحی و دندانپزشکی است و با ارائه خدمات پت شاپ (حضوری / فروش انلاین ) و آرایشگاه (اصلاح/شستشو) آماده خدمات رسانی می باشد .

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


یک + 8 =