آرایشگاه

اهمیت نظافت و اصلاح و رعایت بهداشت حیوانات خانگی مثل سگ ٬ گربه و ..

برخی از مردم اهمیت نظافت و اصلاح حیوانات خانگی خود را نمی دانند. در حالی که اینطور نیست بطور کل نظافت و رعایت بهداشت همانطور که برای اعضای خانواده و سلامتی آنها مهم است برای پت ها نیز بسیار حائز اهمیت است. با نظافت و رعایت بهداشت و اصلاح موی بموقع سگ و گربه می توان از آلودگی های انگلهای خارجی مثل کنه ٬ کک و … جلوگیری کرد .

اولین شرط 

انتخاب آرایشگر حیوانات (pet groomer)

مهمترین ویژگیهای یک آرایشگر حیوانات خوب

۱.عاشق پتها باشد؛ هیچ شخصی نمی تواند در این مورد شخصیت واقعی اش را پنهان کند و شما در اولین مراجعه با کمی دقت به این موضوع پی خواهید برد. سگ، گربه، نژاد، زیبا بودن یا نبودن و … پت برایش فرقی نداشته باشد. عاشقان حیوانات سریع به این موضوع پی می برند که فرد مورد نظر صرفا بخاطر امرار معاش به این شغل روی آورده یا قلبا هم عاشق حیوانات است .

۲.تجربیات و بقول معروف خرابکاری هایش را قبلاً انجام داده و امروز که شما پت خود را در اختیار وی قرار دادید مسلط به کارش است .

۳.سرعت عمل معقول با ماشین و قیچی و زخم نکردن پوست سگ و بخصوص گربه که بسیار پوست لطیفی دارد

۴.آرایشگر حرفه ای و دلسوز براحتی و با یک چنگ زدن یا تکان خوردن پت به شما اعلام نمی کند که پت شما باید با بیهوشی یا آرامبخشی اصلاح شود . اصولاً آرایشگران درجه یک و دلسوز از گاز گرفته شدن یا چنگ زده شدن ترسی ندارند و سگ و گربه در دقایق اول متوجه نترس بودن وی می شوند و معمولا در حین کار زیر دست او آرام می گیرند . اصولاً بیهوشی را برای اصلاح ممنوع بدانید مگر استفاده از آرامبخش خفیف آنهم تحت نظارت دامپزشک برای پتهای بسیار خشن که واقعا چاره ای نیست .
۵.تسلط کامل بر مدلهای مختلف اصلاح موی انواع نژادها داشته باشد و بتواند در انتخاب مدل اصلاح به صاحب پت راهنمایی و توصیه لازم را بنماید .
۶.داشتن اعصاب ٬ مهربان بودن ٬عدم داد زدن و غر زدن در هنگام کار بخاطر تکان خوردن پت و آگاه بودن به مبحث روانی پتها مثلا بداند با توله سگی که بار اولش است یا گربه یا سگی که خاطره بد از آرایشگاه دارد چگونه رفتار کند .
۷.آرایشگر پت باید در مورد پوست و موی سالم اطلاعات کافی و لازم را داشته باشد تا هنگام کار در صورت مواجه شدن با مشکلات پوستی مثل وجود انگلهای خارجی از قبیل کنه و کک و … زخم ٬ تورم ٬ موارد قارچ زدگی ٬ریزش غیر طبیعی مو و غیره را متوجه شود و به صاحب پت و یا دکتر دامپزشک اطلاع دهد پس آرایشگر تخصصی پت نباید صرفا موزر یا قیچی بدست باشد .
۸. به نظافت و بهداشت خود ٬ محل کار و وسایلش اهمیت ویژه بدهد .
۹.نحوه شستشوی درست پت را بداند نه انقدر عجله کند که پت درست شسته نشود نه انقدر طول بدهد که پت خسته شود همچنین نحوه درست سشوار زدن را بداند فرضا نباید با گرمای بیشتر از حد سشوار بخاطر اینکه کار خودش را زودتر تمام کند پت را اذیت کند.
۱۰.انتخاب آرایشگر با ویژگیهای ذکر شده در کلینیکهای دامپزشکی معتبر قطعا الویت دارد بدیهی است اولا مدیریت دکتر دامپزشک بر بخش آرایشگاه قطعا تاثیر مثبت بسیاری دارد در ضمن در صورت نیاز به چکاپ پت یا درمان مشکلات پوست و مو دامپزشک براحتی در دسترس خواهد بود.
در ضمن کمک به وقت و زمان شما خواهد داشت در یک روز با تایمی که در نظر گرفتید چکاپ و نظافت و اصلاح و موارد بهداشتی پت شما انجام می گیرد.

ده ویژگی یاد شده بسیار مهم هستند توصیه ما به شما این است که صرفا آرایشگاه یا آرایشگری با ویژگیهای ذکر شده را انتخاب نمایید.
یادمان نرود طول عمر این بچه ها در بهترین حالت هم زیاد نیست و تمام وظیفه ما در نگهداری به بهترین نحو ممکن از آنهاست . اولین شرط داشتن پت، توانایی نگهداری و داشتن زمان لازم در طول روز یا هفته برای رسیدگی به بهداشت و نظافت پت مان است و در این میان انتخاب آرایشگر مناسب نقش بسزایی در کمک به صاحبان پتها دارد.

امیدواریم موارد ذکر شده برایتان مفید باشد .
ما در کلینیک دامپزشکی ایرانا بطور تخصصی و حرفه ای در مورد تمام موارد ذکر شده توصیه های مناسب را برای پت شما خواهیم داشت. همچنین نمونه های اصلاح سگ و گربه را در همین قسمت می توانید ملاحظه بفرمایید.

کلینیک دامپزشکی ایرانا با داشتن دامپزشکان و کادر مجرب و‌ متخصص آماده ارایه بهترین خدمات برای پتهای شما می باشد.

در ارتباط با جوندگانی مثل خرگوش ٬ خوکچه و همستر و بهداشت و نظافت آنها در مطلب بعدی می پردازیم .

با ما همراه باشید.